Akt notarialny Siedlce
Czynności notarialne >
PODSTAWOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE AKTÓW NOTARIALNYCH
Największą grupą czynności notarialnych dokonywanych przez Aleksandra Szwarca – notariusza w Siedlcach, obok poświadczeń, czy aktów poświadczenia dziedziczenia, jest sporządzanie aktów notarialnych.
Akt notarialny jest specyficznym dokumentem sporządzanym przez notariusza, potwierdzającym dokonanie określonej czynności prawnej. Akty notarialne sporządza się wtedy, gdy zachowania tej formy wymagają przepisy prawa - co ma miejsce, gdy strony zamierzają sprzedać nieruchomość (np. działkę, mieszkanie, prawo własności lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość albo budynku czy spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu) lub w sytuacji, gdy wymóg ten nie wynika z przepisów prawa, lecz to strony chcą, aby dokonywana czynność została sporządzona w formie aktu notarialnego (np. oświadczenie o ustanowieniu hipoteki w celu zabezpieczenia kredytu bankowego udzielonego na budownictwo mieszkaniowe).
Czynności notarialne dokonywane w formie aktu notarialnego są niezwykle zróżnicowane, a ponadto stan prawny konkretnej nieruchomości może powodować konieczność dostarczenia określonych dokumentów (np. zaświadczenia stwierdzającego rozliczenie podatku od spadków i darowizn). Inne dokumenty będą wymagane do zawarcia umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu, a zupełnie inne do zawarcia umowy darowizny nieruchomości. Z tych względów nie istnieje uniwersalny zestaw dokumentów wymaganych do zawarcia aktu notarialnego. W celu ustalenia jakie dokumenty będą potrzebne w Państwa sprawie zapraszamy do kontaktu mailowego, telefonicznego lub bezpośrednio w kancelarii notarialnej w Siedlcach.
Akt notarialny jest przygotowywany w kancelarii notarialnej samodzielnie przez notariusza. Oznacza to, że strony, poza ustaleniem z notariuszem warunków danej czynności notarialnej i dostarczeniem do kancelarii ustalonych wcześniej dokumentów nie muszą same przygotowywać treści aktu notarialnego, a jedynie zgłaszają się w umówionym terminie do kancelarii notarialnej, gdzie akt będzie odczytany i podpisany przez wszystkie strony oraz notariusza. W niektórych sprawach konieczne może okazać się sporządzenie kilku aktów notarialnych. Przykładem jest przeniesienie własności lokalu lub domu jednorodzinnego wybudowanego przez dewelopera, gdzie najpierw podpisywana jest umowa deweloperska, która zobowiązuje dewelopera do przeniesienia własności, a następnie do przeniesienia własności lokalu lub domu jednorodzinnego konieczne jest sporządzenie dodatkowego aktu notarialnego - umowy przenoszącej własność na nabywcę, czy też nabycie nieruchomości poprzedzone zawarciem umowy przedwstępnej sprzedaży w formie aktu notarialnego.
Udział w czynnościach notarialnych co do zasady biorą wyłącznie strony tej czynności. W sytuacji, gdy osoba biorąca udział w czynności notarialnej nie zna biegle języka polskiego, na spotkanie w kancelarii musi zostać zaproszony tłumacz przysięgły. Nie wystarczy aby akt takiej osobie został przetłumaczony przez znajomego, czy członka rodziny biegle znającego język polski - obowiązkowe jest tłumaczenie przez tłumacza, który legitymuje się aktualnym zaświadczeniem o wpisie na listę tłumaczy przysięgłych. Kancelaria Notarialna nie pośredniczy w umawianiu tłumaczy, strona czynności musi we własnym zakresie umówić się z tłumaczem na odczytanie aktu notarialnego. W przypadku, gdy stroną czynności jest osoba głucha lub głuchoniema do czynności może być przywołany biegły z zakresu języka migowego. Jeżeli natomiast osoba mająca być stroną czynności notarialnej jest niewidoma, głucha, niema lub głuchoniema, notariusz (na życzenie takiej osoby) przywołuje do aktu notarialnego wskazaną przez nią osobę zaufaną.
W uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość dokonania czynności notarialnej poza kancelarią notarialną w Siedlcach. Dojazd notariusza do domu klienta jest możliwy, gdy strona czynności notarialnej jest osobą z niepełnosprawnością lub ze względu na jej stan zdrowia niemożliwe jest dotarcie do kancelarii notarialnej w Siedlcach, która znajduje sie na 1 piętrze (bez windy). Do taksy notarialnej za czynności dokonane poza kancelarią notarialną, notariusz dolicza dodatkową opłatę w wysokości 50 zł za każdą rozpoczętą godzinę poza kancelarią - w porze dziennej lub 100 zł - w porze nocnej.
Na koszty związane z zawarciem aktu notarialnego składa się kilka czynników, takich jak taksa notarialna, podatki i opłaty sądowe. Wysokość taksy notarialnej, a więc wynagrodzenia należnego notariuszowi za stworzenie aktu notarialnego, reguluje rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej z dnia 28 czerwca 2004 r. (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 1473). Sposób obliczenia taksy notarialnej zależy od rodzaju dokonywanej czynności - za sporządzenie aktu notarialnego dokumentującego niektóre czynności, jak np. akt poświadczenia dziedziczenia, taksa jest stała, w przypadku innych wysokość taksy uzależniona jest od wartości przedmiotów, których dotyczy umowa. Wymienione rozporządzenie określa wysokość stawki, a także wymienia rodzaje czynności, od których pobiera się połowę stawki (np. umowę przenoszącą własność lub użytkowanie wieczyste, w wykonaniu umowy zobowiązującej, umowę ustanowienia odrębnej własności lokalu lub przeniesienia własności domu jednorodzinnego z prawem do gruntu, zawartych w wykonaniu umów o budowę lokalu lub domu, w trybie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych).
Jeżeli w związku z dokonywaną czynnością notariusz dokonuje wpisu do ksiąg wieczystych (np. gdy przedmiotem sprzedaży jest nieruchomość) poza taksą notarialną należy uiścić w kancelarii opłaty sądowe związane z dokonywanymi wpisami.
Z kolei czynność notarialna, która powoduje powstanie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych (np. sprzedaż nieruchomości czy zawarcie umowy spółki) lub podatku od spadków i darowizn (np. darowizna nieruchomości) wiąże się z koniecznością uiszczenia w kancelarii notarialnej właściwych podatków, które następnie notariusz przekaże w imieniu stron do właściwego urzędu skarbowego, oczywiście o ile w konkretnym przypadku nie występują okoliczności uzasadniające zwolnienie od podatku. Tak będzie w przypadku czynności dokonywanych pomiędzy osobami zaliczonymi do tzw. zerowej grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn – np. w przypadku darowizny nieruchomości dokonanej pomiędzy rodzicami a dzieckiem.
Mając na uwadze wysoki stopień skomplikowania obliczania opłat związanych z dokonaniem czynności notarialnych zapraszamy do kontaktu z kancelarią, przygotujemy dla Państwa kompleksową wycenę zamierzonych czynności. Proszę pamiętać, że spotkanie z notariuszem w celu omówienia konkretnej sprawy, przygotowania wykazu dokumentów czy wyceny jest bezpłatne.